اعتبارلازم‌جهت‌آزادی‌زندانیان‌غیرعمدباکمک‌های‌مردمی‌فراهم‌می‌شود

مدیر عامل ستاد دیه کشور گفت :سیاست هیئت مدیره ستاد دیه ، تمرکز بر بعد مردمی کار است و سعی میشود تا با جمع آوری کمک های مردمی زمینه آزادی زندانیان نیازمند فراهم شود.

به گزارش روابط عمومی ستاددیه کشور، سید اسدالله جولایی در جلسه ستاد دیه استان یزد اظهار کرد: ستاد دیه با پرداخت حقوق حقه شکات و طلبکاران زندانیان نیازمند که دچار حوادث غیر عمدی شده‌اند زمینه آزادی آنان را فراهم می‌آورد.

وی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم از روند روبه رشد اینگونه زندانیان کاسته شود باید فرهنگ سازی و آموزش همگانی در اولویت امور قرار گیرد.

مهندس جولایی ادامه داد: باید در جلسات شورای فرهنگ عمومی استان که با حضور نماینده ولی فقیه، استاندار، نماینده عالی قوه قضاییه در استان و دیگر مسئولان مرتبط تشکیل می‌ شود زمینه آموزش و فرهنگ سازی آحاد جامعه فراهم گردد.

مدیرعامل ستاد دیه کشور عنوان کرد: اگر به مردم گوشزد شود که هرگونه تخطی از قوانین راهنمایی و رانندگی طبق نظر و فتاوای مراجع عظام تقلید یک فعل حرام محسوب می‌گردد، بدون شک بسیاری از مشکلات در این زمینه کاسته خواهد شد.

وی تصریح کرد: خانواده‌ها بویژه والدین باید به فرزندان خود متذکر شوند که تقبل مهریه‌های بالا که یک جوان از عهده پرداخت آن به هیچ وجه بر نمی‌آید یک کار غلط و اشتباه فاحش است که عواقب آن گریبان‌گیر خودشان می‌شود.

جولایی افزود: سیاست هیئت مدیره ستاد دیه، تمرکز بر بُعد مردمی کار است و سعی می‌شود تا با جمع آوری کمک‌های مردمی زمینه آزادی زندانیان نیازمند فراهم شود.

سیداسدالله جولایی در جلسه ستاد دیه استان یزد که در محل دادگستری کل این استان برگزار شد، افزود: ستاد دیه با پرداخت حقوق حقه شکات و طلبکاران زندانیان نیازمند که دچار حوادث غیرعمدی شده‏‎اند، زمینه آزادی آنان را فراهم می‌آورد، اما اگر بخواهیم که از روند رو به رشد این گونه زندانیان کاسته شود باید فرهنگ‎‎سازی و آموزش همگانی در اولویت امور قرار گیرد.

محمدرضا حبیبی رئیس کل دادگستری استان یزد نیز در این نشست گفت: هدف ستاد دیه کمک به خانواده‌های نیازمند و مستأصلی است که با وقوع یک حادثه در اغلب موارد نان‌آور خود را از دست می‌دهند.

وی افزود: کمک‌های ستاد دیه دو بُعد را مد نظر دارد که در بُعد اول کمک به کسی است که بصورت ناخواسته بصورت غیر عمدی و به دلیل عدم توان پرداخت دیه در زندان به سر می‌برد.

حبیبی ادامه داد: در اینگونه موارد کسی که به زندان می‌افتد عمدتاً سرپرست خانواده است که با زندان رفتن او خانواده‌اش در شرایط بسیار سختی قرار می‏‏‌گیرند.

رئیس کل دادگستری استان یادآور شد: در بُعد دوم کمک‌های ستاد دیه به خانواده آسیب دیده است که در پی یک حادثه و یا تصادف کسی را که در اغلب موارد نان آور خانه است، به لحاظ فوت یا صدمات شدید در واقع از دست داده است.

وی نقش صدا و سیما را در مسئله آموزش و فرهنگ‏‏سازی بی‌بدیل دانست و اظهار داشت: اگر صدا و سیما به صورت ویژه و هنرمندانه به صحنه وارد شود و در زمینه آموزش و فرهنگ سازی کار کند بسیار اثرگذار خواهد بود.

حبیبی خاطرنشان کرد: باید عواقب عدم توجه به مسائل راهنمایی و رانندگی، نداشتن بیمه نامه معتبر، سرعت‏‏‌های زیاد و همچنین مسائل مربوط به دیه با شیوه‌های نوین و روزآمد توسط صدا و سیما که نزد مردم از فراگیری زیادی برخوردار است‏‏، گوشزد شود.

این مسئول در پایان نیز با اشاره به تلاش‎‎های صورت گرفته در ستاد دیه، یادآور شد: با توجه به مدیریت جامع کشوری بر ستاد دیه و سیاست‏‏‌گذاری و پیگیری از مرکز موفقیت چشمگیری در این سنوات در عرصه خدمت به مردم از سوی این ستاد شاهد بوده‎‎ایم.