قوه قضائیه روند رسیدگی به پرونده های مهریه را به خوبی تعیین کرده است

بدهکاران معسر در پرداخت مهریه وارد زندان نمی شوند

رئیس کل دادگستری استان کرمان ضمن اشاره به اینکه قوه قضائیه مرزبندی لازم برای تعیین تکلیف پرونده های جرایم غیرعمد در حوزه مهریه را تعیین کرده است، گفت: در حوزه مهریه افردی که ممتنع هستند

(اموالی دارند اما از پرداخت مهریه امتناع می ورزند) باید به زندان بروند و در مقابل افرادی که معسر هستند تحت هیچ شرایطی نباید به زندان بروند.

یدالله موحد در جلسه هیات امنای ستاددیه استان کرمان، افزود: تشخیص ممتنع بودن و یا معسر بودن فرد بدهکار مهریه، با مجوز دادگاه و با پیگیری های تخصصی ستاد دیه انجام خواهد شد.

وی تاکید کرد: زمینه های لازم برای تعیین تکلیف مددجویان جرائم غیرعمد در حوزه تصادفات نیز مشخص شده و این افراد نیز با استفاده از ساز و کارهای موجود از جمله کمک شرکت های بیمه، صندوق تامین خسارت های بدنی و …. نباید وارد زندان شوند.

وی گفت: با استفاده از ظرفیت های موجود از جمله عفو سراسری رهبری معظم انقلاب اسلامی، کرمان شاهد کاهش 25 درصدی جمعیت کیفری زندان ها در مقایسه بامدت مشابه سال قبل بوده ایم و استان کرمان در این زمینه رتبه خوبی را در کشور به خود اختصاص داده است.

رئیس هیات امنای ستاد دیه استان کرمان به نقش میانجی گران تاثیرگذار در حل و فصل پرونده های مربوط به جرائم غیر عمد اشاره و بیان کرد: تاکنون 5 هزار نفر در راستای طرح حکمین و مصلحین آموزش های مربوط به صلح و سازش را دریافت کرده اند.

موحد اظهارداشت: رابطان دستگاه قضایی سعی می کنند با مداخلات اثرگذار خود،  زمینه صلح و سازش در پرونده ها را ایجاد کنند و اقدامات استان کرمان در ایجاد صلح و سازش در سطح کشور نمونه است.

وی به تدوین میثاق نامه عدالت و امنیت پایدار نیز اشاره و بیان کرد: این میثاق نامه به منظور بهره گیری از ظرفیت های موثر علماء و سران طوایف در کنترل و کاهش جرائم خشن و آسیب های اجتماعی ناشی از آن بین دادگستری، استانداری، اداره کل اطلاعات، فرماندهی انتظامی استان و علماء و سران طوایف جنوب و شرق استان امضاء شده است و در این راستا سران طوایف همکاری بسیار خوبی داشته اند.

وی با اشاره به اینکه برخی اقدامات انجام شده برای ایجاد صلح و سازش در پرونده های مربوط به جرائم غیر عمد شایسته تقدیر است، اظهارداشت: توسعه فعالیت های پیشگیرانه برای جلوگیری از ورود مددجویان جرائم غیرعمد به زندان ها نیز ضروری است و در این راستا می توان از ظرفیت های موجود استفاده کرد.

مدیر نمایندگی ستاد دیه استان کرمان نیز با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون 6 جلسه کمسیون تشخیص وام برگزار شده است، گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 129 نفر با صرف 44 میلیارد و 899 میلیون و 673 هزار ریال از زندان آزاد شده اند.

سید حجت الله موسوی قوام افزود: از این تعداد 113 نفر با استفاده از حدود سه میلیارد تومان کمک های مردمی و خیران از زندان آزاد شده اند

وی ادامه داد: 4 نفر نیز با استفاده از کمک های ویژه ستاد مرکز ، 5 نفر با استفاده از تسهیلات بانکی و 7 نفراز محل اعتبارات صندوق تامین خسارت های بدنی از زندان آزاد شده اند.

مدیر نمایندگی ستاد دیه استان کرمان با اشاره به اینکه در مجموع 351 میلیون تومان وام به مددجویان جرائم غیرعمد استان کرمان پرداخت شده است، اظهارداشت: طی سال جاری  در سطح استان کرمان با 109 نفر از شکات صحبت شده و در نهایت بیش از 436 میلیارد ریال تخفیف بدهی حاصل شده است که بخش زیادی از این موارد مربوط به مهریه بوده است.

موسوی قوام گفت: در حال حاضر 203 زندانی جرائم غیرعمد در زندان های استان کرمان حضور دارند که از این تعداد 106 نفر به دلیل چک، 62 نفربه به دلیل ناتوانی در پرداخت مهریه، 26 نفر ناتوانی در پرداخت نفقه، 6  نفر به دلیل بدهکاری دیه و سه نفر به دلیل حوادث کارگاهی وارد زندان شده اند.

وی خاطرنشان کرد: در سال جاری 157 مددجوی جرائم غیرعمد وارد زندان های استان کرمان شده اند و 46 نفر نیز از سنوات گذشته در زندان باقی مانده اند.