کدام جوان می تواند ۱۳۷۱ سکه ۵ بهار بدهد که مهریه می کند؟

خبرآنلاین: رییس قوه قضاییه در چند ماه گذشته دو سه باری درباره زندانیان مهریه و معسر به دادگاه های خانواده توصیه هایی کرده است. اینکه مردان معسر در زندان نمانند. همچنین مجلس هم مصوب کرده است مهریه تنها تا 110 سکه زندان دارد و نه بیش از آن.

اسدالله جولایی، رییس ستاد دیه می گوید این اقدامات مناسب بوده است، اما اصل ماجرا فرهنگی است و نه حقوقی.
بعد از ماه رمضان چند خبر بود که تعداد زندانیان مهریه کم شده است و قوه قضائیه هم یک سری اقدامات در این زمینه انجام داد؛ این اقدامات چقدر در کاهش تعداد زندانیان مهریه نقش داشته است؟
خوشبختانه با تلاش های ستاد دیه و با لطفی که مقام معظم رهبری به این ستاد دارد و در هفتم تیر ماه که در محضر ایشان و در حرم امام هشتم بودیم به مرجع قضا و رئیس قوه قضائیه فرمودند که از صادر کردن حکم زندان بی رویه اجتناب شود. براساس فتوای امام خمینی (ره) و فرمایشات مقام معظم رهبری و تکیه بر قانون، آیت الله لاریجانی رئیس قوه قضائیه یکی دو ماه پیش بخشنامه ای را صادر کرد مبنی بر این که بدهکاران مهریه به زندان نروند.
همین بخشنامه الان دچار اشکال شده است. خیلی از دخترها می گویند که به چه دلیل مردی که می دانیم تمکن مالی دارد ، کارخانه دارد، اموالش را به نام مادر و یا خواهرش می کند و این باعث مشکل می شود. حالا کاملاً قضیه برعکس شده است و پسرها کلاهبردار شده اند.
من با این قضیه مخالف هستم، اگر کسی دارد و نمی دهد باید به زندان برود؛ ولی اگر ندارد مگر زندان پول می شود. تعدادی از این ها آزاد شده اند و الان هم خانواده ها باید توجه کنند؛ مگر مهریه سنگین خوشبختی می آورد. خیلی کم است مواردی که فرد دارد و نمی خواهد مهریه را بدهد، ممکن است وضعیت ها فی مابین باشد، فردی ممکن است بگوید که دارم و نمی دهم و می رود زندان. اگر دادگاه به این نتیجه برسد که فرد دارد و نمی دهد، باید به زندان برود. اما باید به مردم آموزش داده شود که ‘جوان من چیزی را که داری در دفترخانه امضاء می کنی، بدهی توست. پس عددی را قبول کن که بتوانی بپردازی.’ این مهریه های نامعقول؛ که داماد یک سکه هم ندارد بدهد ولی می رود و 2هزار سکه را مهر می کند و می افتد زندان. باید فقها و مراجع مشخص کنند که این تعهدی که داماد یک سکه اش را هم ندارد بپردازد، آیا مشروع است؟ آیا این زندگی درست است و کلاهبرداری نیست؟
دیروز خبری را برای من آوردند که در دادگاهی خانمی شکایت کرده است برای 1371 پنج بهار آزادی که 10 میلیارد تومان بیشتر می شود، به اضافه 10کیلو طلا و فرش ابریشم. اینها را باید با فرهنگ سازی درست کرد. همه دستگاه های مسئول در شورای فرهنگی کشور باید به وظیفه خودشان عمل کنند.
اما جوان عاشق که این چیزها را نمی بیند!
باید به مردم یاد بدهیم که دخترها و پسرها باید به دنبال هم کٌف خودشان باشند. وقتی که غیر هم کٌف و به صورت خیابانی، اینترنتی و دانشگاهی همسر انتخاب می شود، غیر از این نمی توان انتظار داشت. باید تحقیق و بررسی کرد. ما باید انتخاب همسر هم کف را آموزش دهیم. باید فرهنگ سازی شود. اعضاء شورای فرهنگی کشور را باید به چالش کشید؛ مدارس، دانشگاه ها، ائمه جماعات برای آموزش چه می کنید. آیا شایسته نیست برای حفظ جان مردم، این قانون بیمه اجباری شخص ثالث، یک ماده و یا یک تبصره اش را بین دو نماز برای مردم یاد دهیم؟ جان انسان ارزش ندارد که ما در 30سال گذشته بیش از 800 هزار نفر را به قبرستان ها بفرستیم؟ 8 -9 میلیون نفر را به بیمارستان ها بفرستیم؟ 440 هزار نفر را به زندان ها بفرستیم. در طی دو سال گذشته قریب 20هزار داماد به زندان ها بروند؟ آیا زوجه ای که زوجش را به زندان بیندازد، دیگر این زندگی می شود؛ این آرامش می شود؟ این بچه ها درست تربیت می شوند. کسی که پول ندارد، چک می کشد و به زندان می افتد و خانواده اش را از دست می دهد درست است؟

اینها همگی فرهنگ سازی می خواهد. این مردم بر گردن ما حق دارند، نباید اینقدر به آنها ظلم شود و اینهمه خانواده ها پاشیده شود.
22 سال از عمر ستاد دیه می گذرد، در این مدت چه اتفاقاتی افتاده است.
از ماه رمضان سال 1369 که این ستاد توسط شهید لاجوردی، رئیس وقت سازمان تاسیس شد؛ بیش از 65 هزار از همطونان ما از همه اقشار و از همه ادیان الهی آزاد شده اند. برنامه ستاد دیه تنها برای آزادی مسلمانان شیعه نیست، شیعه، سنی، کلیمی، مسیحی، زرتشتی و پیروان ادیان الهی را ستاد دیه با اخلاص و عشق برای آزادی شان در جرایم غیرعمد و غیر کلاهبرداری تلاش می کند از محل کمک های مردمی که همانطور که مطلع هستید گلریزان های فراوانی در ماه رمضان توسط ستاد اجرا می شود اقدام می کند. با این 65 هزار نفر که ازاد شده اند در این سال 5 هزار نفر آزاد شده اند که مجموع بدهی شان حدود 500 میلیارد تومان بود. اینقدر کار ستاد دیه توانسته است هم در وجود نیکوکاران تاثیر گذار باشد و هم افرادی که طلبکار هستند. در مبانی قران و عترت و ولایت به ویژه در آیه 280 سوره بقره آمده است و تلاش شده است که فرهنگ سازی شود تا اولیاء دم و شکات بیش از 50 درصد از حق خودشان گذشت کردند. قریب 260 الی 270 میلیارد تومان را مردم گذشت کردند؛ هم اولیاء دم و هم طلبکاران و شکات. باقی هم طبق جدول فرایند آزادسازی پرداخت شده است و از کمک های مردمی هم بهره برده شده است.
گلریزان ها چقدر کمک می کند؟
چراغ گلریزان هر سال را مقام معظم رهبری با هدیه خودشان منور می کنند و همینطور روسای قوای سه گانه به این امر کمک می کند. در سفر های مقام معظم رهبری به شهرستان ها هم خیلی کمک می شود به خصوص در سفر اخیر ایشان به خراسان شمالی یک میلیار تومان کمک فرمودند که مقداری هم ستاد باید به آن اضافه کند و تعدادی آزاد شوند. همه اینها برکاتی است که هم مجلس، دولت و حاکمیت در جمهوری اسلامی ایران به این هدف مقدسی که آقای لاجوردی پایه گذاری کردند و الان هم اعضاء هیئت امنا و هیئت مدیره از اشخاص سرشناس نظام هستند که به صورت مردمی می آیند کار می کنند؛ این برکت ها آفریده می شود و تعداد به حداقل رسیده است.
اکنون چه تعداد زندانی مالی در زندان ها وجود دارد؟
اگر به آمار 10 سال قبل رجوع کنید می بینید که مرتب آمار ما کاهش پیدا کرده است. امروز ما حداکثر حدود هشت هزار نفر را داریم که در جرایم غیر عمد و غیر کلاهبرداری مانند تصادفات، حوادث کارگاهی که منجر به پرداخت دیه می شود. قتل های شبه عمد، خطایی، مهریه های نامعقول، نفقه و محکومیت های مالی غیر کلاهبرداری را داریم. در سال 82، 30 هزار و دویست راننده وارد زندان شده بودند؛ اما امروز با تلاشی که از 10 پیش سال ستاد دیه به عمل آورده است و تصویب و اجرای بیمه اجباری شخص ثالث، وظایف و تکالیف شرکت های بیمه؛ امروز ما حداکثر هزار نفر راننده در زندان ها داریم. کار بزرگی برای مردم شد.
چگونه می شود میزان این زندانیان را کمتر کرد؟
امیدوارم با اطلاع رسانی که از طریق رسانه ها صورت می گیرد، مردم درست رانندگی کنند، تخلف نکنند و بدون گواهینامه و بیمه رانندگی نکنند. ورود ممنوع و سبقت غیر مجاز و حرکات مارپیچ و حادثه آفرین نکنند. یک بخش حل شده است بخشی که مربوط به بیمه و صندوق های پرداخت خسارات بیمه ها و ستاد دیه حل شده است. اما آنچیزی که الان رنج آور است و همه خاطر ها را آزرده می کند، تصادفات منجر به کشتن و مصدومیت انسان هاست. به سردار مومنی رئیس راهور ناجا هم گفتم که حتی یک کشته هم برای این جامعه اسلامی زیاد است. فرمودند درست می گویی. هم مردم را باید به وظایفشان و درست رانندگی کردن آگاه کنند. الان بیش از 20 هزار نفر کشته در سال ناشی از تصادفات داریم؛ این خیلی زیاد است و زیبنده جمهوری اسلامی نیست.
کسانی که می خواهند چک بکشند؛ باید حساب پول و حساب زندان رفتنشان را هم بکنند. کاسب حبیب خداست، وقتی پول ندارد و جای آن چک می کشد و جنس خریداری می کند و به زندان می افتد، دیگر حبیب خدا نیست که دشمن خداست. باید رسانه ها روی این مسائل کارکنند و شورای فرهنگی کشور را به چالش بکشند. باید در میادین ورزشی مطالب ستاد دیه نوشته شود تا همه بخوانند و بدانند که مهریه نامعقول، چک بلامحل، نداشتن گواهینامه و رانندگی بدون رعایت قوانین بنیان خانواده را از هم می پاشد.