آزادی 12 مددجوی جرائم غیر عمد به مناسبت ولادت امام حسن عسکری (ع)

سید حجت الله موسوی قوام مدیر نمایندگی ستاد دیه استان صبح امروز در جلسه هیات امناء ستاد دیه استان که در مرکز صدا و سیمای کرمان برگزار گردید خبر از آزادی 12 مددجوی جرائم غیر عمد به مناسبت ولادت باسعادت امام حسن عسکری (ع) را داد.

وی گفت : این تعداد از مددجویان مربوط به زندانهای کرمان ، جیرفت ، بافت ، رفسنجان  می باشند که کل مبلغ بدهی آنان بیش از 18 میلیاردو 573 میلیون ریال بوده که با تلاش نمایندگان و مددکاران ستاد دیه در زندانها مبلغ 10 میلیاردو 613 میلیون ریال تخفیف بدهی و رضایت اخذ گردیده است همچنین تعدادی از مددجویان مبلغ 5 میلیاردو172 میلیون ریال از بدهی خود را تامین نموده اند که مابقی مبلغ پرداختی ستاد دیه استان ، ستاد دیه کشور و اعتبارات قرض الحسنه دولتی می باشد.

موسوی قوام در ادامه بیان داشت :ستاد دیه استان از ابتدای سال جاری تا کنون موفق به آزادی تعداد 163 مددجوی جرائم غیر عمد از سطح زندانهای استان با پرداخت مبلغ 41 میلیاردو 520 مییون ریال گردیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذسته رشد 15 درصدی در زمینه آزادی محکومین غیر عمد داشته ایم . همچنین در بحث اخذ رضایت شاکی با 143 نفر از شکات پرونده ها در جلسات مختلف مخصوصاً جلسات صلح و سازش مساجد مذاکره گردیده که بیش از 192 میلیاردو 753 میلیون ریال تخفیف بدهی و گذشت اخذ شده است.

ایشان در ادامه افزودند : در حال حاضر تعداد 285 مددجوی واجد الشرایط در سطح زندانهای استان تحمل حبس می نمایند که برای آزادی آنان بیش از 90 میلیارد ریال نیاز است همچنین در نوع جرم بالاترین آمار مربوط به محکومین به مهریه و نفقه با تعداد 165 مددجو می باشد بعد از آن محکومین بدهکار مالی با تعداد 109 نفر ، مابقی بدهکاران دیه در حوادث رانندگی . قتل های شبه عمد می باشند.

وی در پایان گفت : خوشبختانه با فرهنگ سازی و پیشگیری آمار محکومین به پرداخت دیه در حوادث رانندگی کاهش پیدا کرده و می توان گفت استان کرمان یکی از استان هایی می باشد در سطح کشور که کمترین آمار محکوم به پرداخت دیه در حوادث رانندگی را دارد.امیدواریم با حمایت دولت و ارگان های دولتی و خصوصی بتوانیم در بحث پیشگیری از ورود محکومین به پرداخت مهریه و نفقه هم موفق باشیم .