249 مددجوی غیر عمد در زندانهای استان /زندان مشکلی را از جامعه رفع نمی‌کند.

یدالله موحد رئیس کل دادگستری و رئیس هیئت مدیره ستاد دیه استان صبح امروز در نهمین نشست اعضای هیئت مدیره ستاد دیه استان که با حضور مسئولین وخیرین شاخص شهرستان کرمان برگزار شد  گفت : جمعیت کیفری و آمار زندانیان یکی از معضلات کشور است و مقام معظم رهبری بر چاره‌اندیشی در این زمینه تاکید دارند.


وی با بیان اینکه آمار زندانیان در استان کرمان حادتر است، ابراز داشت: آمار زندانیان کشور به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت 290 است، اما در استان کرمان به ازای هر 100 هزار نفر 430 نفر زندانی داریم.

رئیس کل دادگستری استان کرمان ادامه داد: با جرایم غیرعمد و محکومان مالی غصه عمیقی در وجود انسان شکل می‌گیرد که یک فرد در حین کار به‌علت بی‌احتیاطی و یا غفلت آسیب دیده و یا تصادف کرده و گرفتار زندان شده و خانواده‌اش را هم گرفتار کرده و در معرض آسیب‌های زیادی قرار گرفته است.

موحد تعداد محکومین جرائم غیر عمد درسطح زندان‌های استان کرمان را 249 نفر اعلام کرد و افزود: این آمار بالاست، زیرا 249 خانواده به علت جرم غیرعمدی و یا بدهکاری گرفتار بحث زندان هستند و باید به دنبال راه‌حل باشیم.

وی عنوان کرد: رویکرد قانون‌گذار به این سمت تغییر کرده است که کمتر از مجازات زندان استفاده کنیم، زیرا همه فهمیده‌اند زندان مشکلی را از جامعه رفع نمی‌کند.

مقام ارشد قوه قضاییه در استان کرمان زندان را برای مخلان نظم و آرامش عمومی، شیادان و کلاهبردار حرفه‌ای، قاچاقچیان و خلافکاران کلان ضروری دانست و تصریح کرد: اما زمانی که به محکومان مالی می‌رسیم، زندان به غیر از اینکه گرفتاری را زیاد کند، مشکل دیگری را رفع نمی‌کند و هزینه سنگینی را هم به جامعه تحمیل می‌کند.

موحد تاکید کرد: اگر آسیب‌ها در جامعه زیاد شود، هیچ کس از این آسیب‌ها در امان نخواهد ماند و این در حالیست که گرفتار بحث زندان هستیم و این دغدغه مقام معظم رهبری، مدیران، قضات و جامعه شده است و باید برای رفع این مشکل تلاش کنیم تا آمار زندانیان را کاهش دهیم.

رئیس کل دادگستری استان کرمان بیان داشت: افزایش نامطلوبی در زمینه زندانیان داریم و این روند باید متوقف شود، زیرا زندان در بسیاری از موارد به عنوان داروی خطرناک‌تر از درد است و ما از زندان در حالی به‌عنوان دارو استفاده می‌کنیم که زیان آن برای جامعه بیشتر است.

موحد از ستاد دیه به عنوان ظرفیت خوبی برای کاهش جمعیت کیفری در کشور نام برد و یادآور شد: مقام معظم رهبری و مسئولان ارشد کشوری به ستاد دیه کمک می‌کنند، زیرا اهمیت این مجموعه را می‌دانند.