آزادی 32 مددجوی جرایم غیرعمد کرمان در هفته وحدت و آستانه میلاد حضرت رسول اکرم (ص) و امام صادق(ع)

سید حجت‌الله موسوی‌قوام مدیر نمایندگی ستاد دیه استان در جلسه هیات امنائ ستاد دیه استان گفت : 32 مددجوی جرائم غیر عمد به مناسبت ولادت پیامبر اکرم (ص) و هفته وحدت از زندان آزاد می شوند.

وی گفت : از تعداد کل این مددجویان  21  نفر محکومین به پرداخت مهریه ، 4 نفر محکوم به پرداخت نفقه و مابقی محکومین  بدهکار مالی می باشند.

موسوی قوام اظهار داشت : کل مبلغ بدهی این تعدااز مدجویان بیش از 35 میلیاردو 533 میلیون ریال می باشد که با تلاش نمایندگان و مددکاران ستاد دیه  در سطح زندانهای  استان بیش از 23 میلیاردو 750 میلیون ریال از شکات تخفیف و رضایت اخذ گردیده است همچنین مددجویان مبلغ بیش از 5 میلیاردو 190 میلیون ریال از بدهی خود را تامین نموده اند . مبلغ 2 میلیاردو 830 میلیون ریال از محل اعتبارات قرض الحسنه دولتی ، مبلغ 2میلیاردو 139 میلون ریال از محل بلاعوض ستاد دیه استان و1میلیاردو 620 میلیون ریال توسط ستاد دیه کشورتامین گردیده است.

مدیر نمایندگی ستاد دیه استان گفت : 143 نفر از مددجویان جرایم غیرعمد طی سال جاری از زندان‌های استان کرمان آزاد شده‌اند که رشد خیلی خوبی در مقایسه با سال گذشته داشته‌ایم.

وی بیان داشت: 37 نفر از مددجویان جرایم غیرعمد بدون پرداخت وجه آزاد شده‌اند و با 143 نفر از شاکیان رایزنی شده و 19 میلیارد تومان گذشت شاکی را داشته‌ایم که رقم بالایی در سطح کشور است.

موسوی قوام یادآور شد: 58 نفر از مددجویان جرایم غیرعمد زندان‌های استان کرمان نیز در پرداخت بدهی خود مشارکت کرده‌اند.

وی ادامه داد: جلسات صلح و سازش در سراسر استان کرمان به‌صورت منظم برگزار می‌شود که منجر به تخفیف زیادی از مبلغ بدهی مددجویان جرایم غیرعمد شده است.

وی اضافه کرد: اقدامات ستاد دیه در مساجد شهر کرمان را در راستای فرهنگ سازی و پیشگیری از وقوع جرم آغاز کرده‌ایم و به محله زندانیان جرایم غیرعمد مراجعه می‌کنیم و با هیات امنای مساجد با شکات مددجویان در خصوص پیشگیری از وقوع جرم در جرائم غیر عمد مذاکره می نمایم. و تاکنون حدود 30 درصد از 16 شاکی شرکت‌کننده در برنامه مساجد رضایت داده‌اند.

وی با اشاره به اینکه 280 نفر مددجوی واجد شرایط جرایم غیرعمدی در زندان‌های استان کرمان به‌سر می‌برند، عنوان کرد: استان کرمان جزاستان هایی می باشد که کمترین مددجوی محکوم به پرداخت دیه در جرائم تصادفات را دارد و پرونده همه آنها در ستاد دیه مطرح است.

مدیرنمایندگی ستاد دیه استان کرمان اظهار داشت: 95 نفر بدهکار مالی، 163 نفر بدهکار مهریه و 10 نفر هم بابت نفقه در زندان‌های استان کرمان هستند.

وی از برگزاری جشن‌های گلریزان در سراسر استان کرمان طی ماه رمضان خبر داد و یادآور شد: 25 جشن گلریزان در شهرستان‌ها و 11 جشن گلریزان با همکاری صدا و سیما و استانداری برگزار کردیم و هر شب قشر خاصی در برنامه تلویزیونی ستاد دیه شرکت کردند.