8 هزار زندانی جرائم غیر عمد در سطح کشور

سید اسدالله جولایی مدیر عامل ستاد دیه کشور در سومین گردهمایی ستاد های دیه استانهای شمال شرقی کشور که در بجنورد برگزار گردید تعداد زندانیان جرائم غیر عمد در سطح کشور را 8 هزار نفر اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی ستاددیه کشور، سید اسدالله جولایی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه این زندانیان به خاطر تصادفات، محکومیت‌های مالی غیر کلاهبرداری و همچنین مهریه زندانی هستند، اظهار کرد: برای آزادی این افراد 450 میلیارد تومان نیاز است.

وی با اشاره به اینکه امسال 200 جشن گلریزان در سطح استان‌های کشور برگزار شده است، گفت: در این جشن‌ها 24 میلیارد تومان کمک و تعهدات نیکوکاران را داشتیم.
جولایی تعداد ستادهای دیه در استان‌ها را 31 استان عنوان کرد و افزود: تاکنون با حمایت این ستادها افزون بر 75 هزار زندانی جرائم غیر عمد از زندان‌ها آزاد شده‌اند.
* اصلاح بیمه شخص ثالث زندانیان تصادفات را کاهش داد
مدیر عامل ستاد دیه کشور در ادامه با اشاره به اینکه اصلاح بیمه شخص ثالث اثرات بسیار خوبی را داشته است، گفت: با اصلاح این قانون شاهد کاهش زندانیان تصادفات بوده‌ایم.
وی افزود: در گذشته تعداد ورودی‌ها به زندان‌ها به خاطر ناقص بودن بیمه شخص ثالث و عجز از پرداخت دیه 80 نفر بود که این تعداد از 20 شهریور 87 به روزانه دو نفر کاهش یافته است.
جولایی با بیان اینکه برای اجرای طرح بیمه شخص ثالث یک سال و نیم به عنوان آزمایشی مهلت داده شده است، گفت: امیدواریم با این تلاش انجام شده و اثرات مثبت این طرح این قانون به صورت دائمی تبدیل شود.
به گفته وی، در گذشته به خاطر ظلمی که از سوی بیمه‌ها در زمینه بیمه شخص ثالث روا می‌شد، پیگیری‌های لازم برای تغییر این بیمه از سوی ستاد دیه انجام شد.
جولایی همچنین فرهنگ‌سازی برای کاهش ورودی زندانیان جرائم غیرعمد را از سوی رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما ضروری خواند.
وی افزود: هم اکنون بخش قابل توجهی از زندانیان جرائم غیر عمد را زندانیان تصادف تشکیل می‌دهد، که لازم است تا فرهنگ سازی لازم به منظور جلوگیری از ورود افراد به خاطر عجز از پرداخت دیه به زندان‌ها انجام شود.
به گفته مدیر عامل ستاد دیه کشور، تاکنون این موضوع در شورای فرهنگ عمومی که دارای 28 عضو از نهادهای موثر فرهنگی بوده مطرح تا در حوزه فرهنگ سازی و ارتقای سطح آموزش‌ها و ارائه توصیه‌های لازم به افراد برای توجه به قوانین راهنمایی و رانندگی، داشتن گواهینامه و همچنین بیمه وسیله جدی گرفته شود.
وی اظهار کرد: تصادفات هزینه‌های زیادی برای جامعه داشته از این رو یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش ورودی زندانیان جرائم غیر عمد به زندان‌ها آموزش و فرهنگ سازی است.
جولایی همچنین از انتشار چهار جلد کتاب با عنوان هشدارهایی درباره چک، تصادفات، نفقه و مهریه هم خبر داد و گفت: این کتاب‌ها به گروه‌های مختلف مردمی ارائه شده است.
گفتنی است در این گردهمایی مدیران عامل ستاددیه استان های تهران، البرز، قم، ایلام، فارس، مرکزی، سمنان، مازندران، گلستان، و همچنین استان های سه گانه خراسان شرکت داشتند.