طرح اهداء کلاه ایمنی به راکبان موتورسیکلت از سوی شرکت های بیمه در استان از اردیبهشت ماه 95

سیدحجت‌الله موسوی‌قوام صبح امروز در نخستین جلسه هیأت مدیره ستاد دیه استان کرمان در سال جدید که  در سالن اجتماعات دادگستری با حضور اعضاء هیات مدیره ، دادستان ، فرمانده انتظامی ، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی و راه و جاده ، نمایندگان شرکت های بیمه و جمعی از مسئولین برگزار شد اظهار کرد: ستاد دیه با تلاش و همت شهید برزگوار حاج سید اسدالله لاجوردی در سال 1369 بنیان گذاشته شد و ستاد دیه استان کرمان رسماً از سال 80 برای کمک به آزادی زندانیان نیازمند و آبرومند جرایم غیرعمدی تشکیل شد.

وی افزود: 2 هزار و 378 زندانی جرایم غیرعمدی از سال 1380 لغایت  1394 با پرداخت مبلغی بالغ بر341 میلیاردو 615 میلیون ریال  توسط ستاد دیه استان کرمان آزاد و به آغوش گرم خانواده  خود بازگشتند .

موسوی قوام ادامه داد: 65 جشن گلریزان طی 14 سال گذشته با هدف جذب کمک‌های خیران و اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی در استان کرمان برگزار شده که حدود 90 درصد تعهدات خیرین تا کنون جذب شده است.

مدیر عامل ستاد دیه استان  تصریح کرد: 112 زندانی جرایم غیرعمد در زندان‌های استان کرمان داریم که هشت نفر بدهکار دیه و بقیه بدهکاران مالی هستند.البته جای خوشحالی دارد که حدود 90 درصد زندان فوق ورودی شش ماهه دوم سال 94 می باشند یعنی ما زندانی جرائم غیر عمد قدیمی به ندرت در زندانها داریم که این تلاش و پشتکار نمایندکان و پرسنل ستاد دیه در زمینه آزادی زندانیان غیر عمد را میر ساند.

وی گفت: اهدای کلاه ایمنی از سوی شرکت‌های بیمه به راکبان موتورسیکلت در استان کرمان در اردیبهشت ماه جاری انجام می‌شود و انشاءالله این طرح به عنوان الگو در کشور مطرح شود.امیدواریم روزی فرا رسد که هیچ راکب موتور سواری در سطح کشوربدون کلاه ایمنی رانندگی نکند.

واژگونی خودرو علت 70 درصد حوادث فوتی کرمان است

یوسف نجفی رئیس پلیس راه های استان هم در این جلسه گفت : 14 درصد تلفات و 28 درصد مجروحان در جاده‌های شمال استان کرمان مربوط به موتورسواران بوده است.

وی همچنین مهمترین چالش جاده‌های شمال استان کرمان را واژگونی خودرو و مهمترین چالش جاده‌های جنوب استان کرمان را موتورسواران ذکر کرد.

نجفی ادامه داد: 69 درصد تصادفات موتورسواران در جاده‌های روستایی انجام می‌شود، بنابراین باید بر روی جاده‌های روستایی تمرکز کنیم و اهدای کلاه به موتورسواران مورد نظر باشد.

نجفی اضافه کرد: جاده نوق (شهرستان رفسنجان) بیشترین سوانح موتورسواران را دارد و طرح ویژه‌ای در این محور انجام داده‌ایم.

نجفی با یادآوری این موضوع که 70 درصد تلفات فوتی در حوادث رانندگی استان کرمان ناشی از واژگونی خودرو و خروج از جاده است، اضافه کرد: عدم رعایت سرعت مجاز و خواب‌آلودگی از مهمترین دلایل واژگونی و خروج خودرو از جاده است.