تصادف، هيولايي در كمين رانندگان و مسافران معابر و جاده ها

تهران- تلفات ناشي از تصادفات جاده اي در ايران بنا به گفته مسوولان و دست اندركاران حوزه هاي مرتبط، دومين علت مرگ در كشور به شمار مي رودكه باتوجه به رشد روز افزون تعداد خودروها، بيم آن مي رود كه به رقم تلفات جاده اي افزوده شود .
 بنا به اعلام كارشناسان حوزه ترافيك، خسارتي كه به ازاي كشته شدن هر فرد در تصادفات به كشور وارد مي شود، دو ميليارد و ۲۰۰ ميليون تومان است.
هرچند خسارات مادي فارغ از زيان هاي روحي و رواني كه به خانواده ها و منصوبين افراد متوفي وارد مي شود، بايد لحاظ شود.
وقوع سه هزار و 136 تصادف درجاده‌هاي درون‌ شهري و برون‌شهري در روزهاي پس از ماه رمضان امسال كه موجب كشته شدن 97 نفر و مجروح شدن يك هزارو 150 نفر شده است تنها بخشي از اخباري است كه در خروجي رسانه ها و پايگاههاي خبري مشاهده مي شود.
به گواه بسياري از كارشناسان و شاهدان عيني، چند برابر كشته ها در سر صحنه تصادف در مسير انتقال به مراكز امدادي جان خود را از دست مي دهند كه عموما در آمار ارايه شده از سوي پليس گنجانده نمي شود .
با نگاهي به ميزان تصادفات تنها در سه روز تعطيلي عيد فطر امسال، مي توان به ميزان خسارت هاي روحي و مالي مترتب بر جامعه و كشور واقف شد .
سرهنگ ‘رسول ضياءالدين’ دراين زمينه مي گويد: روز پنجشنبه قبل از عيد فطر يك هزار و 736تصادف در جاده‌هاي درون و برون‌شهري كشور رخ داد كه از اين تعداد، 38 فقره تصادف منجر به فوت و 470 فقره تصادف منجر به جرح شد و در آنها، 46 نفر از هموطنان كشته و 470مجروح شدند.
به گفته اين مقام انتظامي، روز عيد فطر يكهزار و 400 تصادف رخ داد كه از اين ميان 31 فقره منجر به فوت و 389 فقره منجر به جرح شد و در آنها، 51 تن كشته و 522 تن مجروح شدند.
بر اساس اعلام پليس ، در هفته گذشته وقوع 157 تصادف حادثه ساز در استان كرمان 12 كشته و227 مجروح برجاي گذاشت.
بر اين اساس ، در اين تصادفات دو نفر كشته و 110 مجروح مربوط به تصادفات شهري و 10 كشته و يك هزار و 107 مجروح مربوط به تصادفات جاده اي بوده است.
همچنين روز گذشته نيز به دليل وقوع تصادف در بزرگراه قزوين – تهران منجر ، 14 نفر كشته و 28 نفر از هموطنان زخمي و راهي بيمارستان شدند.
فرمانده نيروي انتظامي نيز بدون اشاره به ايمن نبودن جاده ها و خودروها، علت افزايش تلفات جاده اي در روزهاي منتهي به تابستان را تقاضاي زياد سفر از سوي هموطنان اعلام كرد.
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در اين باره اعلام كرد كه 111 مورد تصادف در سطح كشور طي هفته گذشته ، 136 كشته و 655 مجروح برجاي گذاشت.
همچنين آخرين آمار ارايه شده از سوي مركز تحقيقات پزشكي قانوني كشور گوياي آن است كه در تصادفات رانندگي چهار ماهه نخست امسال با رشدي 3‌/‌5 درصدي نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ، حدود هشت هزار و 30 نفر در حوادث رانندگي جان خود را از دست داده‌اند كه تقريبا سه چهارم آنها در جاده‌هاي برون‌شهري و روستاها به وقوع پيوسته است.
بر اساس اعلام مركز اطلاعات و كنترل ترافيك پليس راهنمايي و رانندگي نيز سالانه به طور متوسط 22 هزار نفر در جاده‌هاي كشور كشته مي‌شوند كه اين تعداد چند برابر استانداردهاي جهاني است .
به عقيده بسياري از صاحب نظران، با توجه به آمار هشدار دهنده كشته هاي ناشي از تصادفات جاده اي ضروري است كه با اقدامي عاجل از سوي مسوولان ، اطلاع رساني صحيح توسط پليس راهور، ايمن و استاندارد سازي صنايع خودرو سازي و ترميم اساسي جاده ها به همراه فرهنگ سازي گسترده در جامعه براي رعايت قوانين راهنمايي و رانندگي، اجازه داده نشود هيولاي تصادف بيش از اين جان مسافران و رانندگان را بگيرد.